Strona główna » Salomon van Ruysdael

Salomon van Ruysdael

napisany przez: admin
Zimowy krajobraz z łyżwiarzami

Salomon van Ruysdael: Holenderski Malarz Pejzażysta

Salomon van Ruysdael (de Gooyer) urodził się między 1600 a 1603 rokiem w Naarden, a zmarł w 1670 roku w Haarlemie. Był wybitnym holenderskim malarzem pejzażystą, a także stryjem słynnego Jacoba van Ruisdaela. Jego twórczość wpisała się w okres baroku, a jego obrazy cechuje naturalizm i wyjątkowe odtwarzanie krajobrazów.

Wczesne Lata i Kariery

Salomon był członkiem gildii malarzy w Haarlemie od 1623 roku, a od 1648 roku pełnił funkcję przewodniczącego tej gildii. Jego prace skupiają się na malowaniu równinnych krajobrazów holenderskich, często w tonach brązowych.

Charakterystyka Twórczości

Jego obrazy są monochromatyczne i ukazują najczęściej wiejskie drogi, wydmy oraz oberże wśród drzew. Van Ruysdael doskonale oddawał atmosferę krajobrazów, a jego prace są pełne detali i precyzyjnych kompozycji.

Wybrane Dzieła

Oto kilka z głównych dzieł malarza:

  1. “Droga wśród wydm” (1631) – znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
  2. “Widok na Deventer, widziany od strony północno-zachodniej” (1657) – obraz przechowywany w National Gallery w Londynie.
  3. “Połów ryb na Renie” (1659) – eksponat w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Salomon van Ruysdel – Dziedzictwo

Salomon pozostawił niezwykle ważny ślad w historii malarstwa holenderskiego. Jego prace są doceniane za ich realizm, umiejętność oddawania światła i atmosfery oraz wirtuozerię w odtwarzaniu natury.

Bibliografia:

  • Genaille, R. R. (red.). Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 171-172.
  • Monkiewicz, M. Salomon van Ruysdael. W: Genaille, R., Monkiewicz, M., Ziemba, A. Encyklopedia malarstwa flamandzkiego i holenderskiego. Warszawa: Wydaw. Artystyczne i Filmowe; Wydaw. Naukowe PWN, 2001, ISBN 83-221-0686-6.

Źródła:

  1. Salomon van Ruysdael – Wikipedia
  2. https://www.nationalgallery.org.uk/artists/salomon-van-ruysdael
  3. https://www.wikiart.org/en/salomon-van-ruysdael

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00