Strona główna » Paulus Potter

Paulus Potter

napisany przez: admin
Paulus Potter - Byk (1647)

Paulus Pieterszoon Potter (ochrzczony 20 listopada 1625 w Enkhuizen, pochowany 17 stycznia 1654 w Amsterdamie) był wybitnym holenderskim malarzem okresu baroku. Jego twórczość skupiała się na przedstawieniach zwierząt w pejzażach, często z niskiego punktu widzenia.

Życiorys

  • Wczesne lata: Paulus Potter urodził się w Enkhuizen, a jego ojcem był malarz Pieter Symonsz. Potter. Rodzina przeniosła się do Lejdy, a później do Amsterdamu.
  • Edukacja i kształcenie: Prawdopodobnie kształcił się jako artysta u swojego ojca oraz u Claesa Moeyaerta. W 1642 roku został uczniem Jacoba de Weta.
  • Kariera artystyczna: W 1646 roku zarejestrował się w gildii malarzy w Delfcie, a w 1649 roku przeniósł się do Hagi. W 1650 roku poślubił Adrianę van Balckeneynde. Jego patronem był lekarz i burmistrz Amsterdamu, Nicolaes Tulp.
  • Najważniejsze dzieła: Potter jest znany przede wszystkim z przedstawień zwierząt (krów, koni, owiec i psów) wkomponowanych w rozległe krajobrazy. Jego prace cechuje fotograficzna dokładność, perfekcyjna perspektywa oraz dbałość o światło. Jego naturalnej wielkości obraz “Młody byk” z 1647 roku, znajdujący się w muzeum Mauritshuis w Hadze, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł .

Dziedzictwo

  • Wpływ na sztukę: Twórczość Pottera miała wpływ na następne pokolenia malarzy pejzażystów. W XIX wieku uważano go za prekursora romantyzmu.
  • Zbiory prac: Największe zbiory prac Pottera znajdują się w paryskim Luwrze, muzeum Mauritshuis w Hadze oraz Rijksmuseum w Amsterdamie.

Paulus Potter, mimo krótkiego życia, pozostawił po sobie ponad 100 prac wykonanych techniką olejną i kilka akwafort. Jego dzieła wciąż zachwycają swoją precyzją i pięknem, stanowiąc ważny wkład w historię holenderskiego malarstwa.

Źródła

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Paulus_Potter
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Paulus_Potter
  3. https://www.nationalgallery.org.uk/artists/paulus-potter
  4. http://www.paulus-potter.nl/

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00