Strona główna » Frans Snyders: życie i twórczość

Frans Snyders: życie i twórczość

napisany przez: admin
Frans Snyders (circa 1620) namalowane przez Anthony van Dyck

Wstęp

Frans Snyders (ur. 11 listopada 1579 w Antwerpii, zm. 19 sierpnia 1657 tamże) był flamandzkim malarzem zwierząt, scen łowieckich, scen rynkowych i martwej natury. Był jednym z najwcześniejszych specjalistów od zwierząt i przypisuje mu się wprowadzenie wielu nowych tematów martwej natury i zwierząt w Antwerpii. Był regularnym współpracownikiem wiodących antwerpskich malarzy, takich jak Peter Paul Rubens, Anthony van Dyck i Jacob Jordaens.

Wczesne życie i kariera

Snyders urodził się w Antwerpii jako syn Jana Snijdersa, właściciela winiarni odwiedzanej przez artystów. Według legendy słynny malarz XVI wieku Frans Floris roztrwonił swoje bogactwo w winiarni ojca Snydersa. Matką Snydersa była Maria Gijsbrechts. Snyders miał pięcioro rodzeństwa. Jego brat Michiel również został malarzem, ale nie zachowały się żadne jego prace.

Snyders został zarejestrowany jako uczeń Pietera Brueghela Młodszego w 1593 roku, a następnie szkolił się u Hendricka van Balena, który był pierwszym mistrzem Anthony’ego van Dycka. Snyders został mistrzem Gildii św. Łukasza w Antwerpii w 1602 roku. W 1608-9 roku podróżował do Włoch, gdzie początkowo mieszkał w Rzymie. Następnie artysta podróżował z Rzymu do Mediolanu. Jan Brueghel Starszy przedstawił go tam listem do słynnego kolekcjonera sztuki kardynała Borromeo. Brueghel poprosił Snydersa o namalowanie kopii portretu Tycjana ze zbiorów Borromeo. Uważa się to za dowód na to, że Snyders był wykwalifikowanym malarzem figuralnym, zanim zwrócił swoją uwagę na malarstwo martwej natury. Snyders powrócił do Antwerpii na wiosnę 1609 roku.

Współpraca z Rubensem

W 1611 roku Snyders poślubił Margarethe, siostrę Cornelisa de Vos i Paula de Vos, dwóch wiodących malarzy w Antwerpii. Jego współpraca z Rubensem rozpoczęła się w latach 1610-tych. Snyders miał wielu patronów, w tym biskupa Gandawy Antoniusa Triesta, który zlecił cztery obrazy scen rynkowych około 1615 roku (Ermitaż, Petersburg). Był przyjacielem van Dycka, który malował Snydersa i jego żonę więcej niż raz (Frick Collection, Kassel itp.). Snyders odniósł sukces komercyjny i mógł kupić dom na ekskluzywnej ulicy Keizerstraat w Antwerpii. W 1628 roku został dziekanem Gildii św. Łukasza. W latach 1636-1638 był jednym z antwerpskich artystów, którzy pomagali Rubensowi w dużym zamówieniu na dekoracje dla pawilonu myśliwskiego Torre de la Parada Filipa IV Hiszpańskiego. Dwaj artyści pracowali również razem nad dekoracjami dla Królewskiego Alcazaru w Madrycie i królewskiego pałacu Buen Retiro w Madrycie. Snyders namalował około 60 obrazów łowieckich i zwierzęcych według projektów Rubensa. W 1639 roku Rubens i Snyders otrzymali zamówienie na dekoracje dla katedry w Antwerpii. Snyders zmarł w Antwerpii w 1657 roku.

Źródła:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Frans_Snyders

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00