Strona główna » Matthias Grünewald

Matthias Grünewald

napisany przez: admin
Matthias Grünewald - Ukrzyżowanie (1515)

Matthias Grünewald

Matthias Grünewald, właśc. Mathis Gothard-Neithard (ur. ok. 1480 w Würzburgu, zm. 31 sierpnia 1528 w Halle an der Saale), był niemieckim malarzem, architektem i inżynierem, którego twórczość jest związana z okresem późnego gotyku i wczesnej renesansu. Grünewald jest uważany za jednego z najważniejszych artystów niemieckich swojej epoki.

Życiorys

Niewiele wiadomo o pochodzeniu i dzieciństwie Grünewalda. Od 1500 roku mieszkał w Saligenstad nad Menem. Wiadomo, że od 1504 roku pracował jako malarz dla dostojników kościelnych z Aschaffenburga. Dla mogunckiego arcybiskupa Uriela z Gemmingen przebudował rezydencję w tym mieście w 1508. Pracował także jako malarz przy ołtarzu frankfurckiego klasztoru dominikanów, namalowane wówczas Przemienienie na Górze Tabor znamy tylko z rysunków (tablica ołtarzowa zaginęła).

W roku 1512 Grünewald rozpoczął pracę nad najważniejszym dziełem malarskim swojego życia – ołtarzem kościoła w Issenheim. Był to kościół klasztoru antonitów, zajmujących się pielęgnowaniem chorych. Praca ta zajęła mu cztery lata. Od 1514 roku przebywał na dworze Albrechta z Brandenburgii, księcia-elektora i arcybiskupa Magdeburga i Moguncji (który był jednym z najpotężniejszych ludzi epoki). Na dworze księcia zajmował wysoką pozycję. W ok. 1517 namalował obraz Święty Erazm i Święty Maurycy. Było to zlecenie Albrechta Brandenburskiego; obraz miał ozdobić kościół kolegiacki w Halle – święty Erazm miał na obrazie rysy fundatora dzieła. W 1519 namalował Madonnę ze Stuppach, środkową tablicę Ołtarza Matki Boskiej Śnieżnej z kolegiaty w Aschaffenburgu. Kolejne ważne dzieło Grünewalda to Ukrzyżowanie, część Ołtarza z Tauberbischofsheim, powstałe w latach 1523–1524.

Charakterystyka twórczości

Grünewald w swoim malarstwie rozwijał tradycje średniowieczne, którym nadał najbardziej ekspresyjny charakter – jak na owe czasy. Zlekceważył nowatorski wówczas renesans i jego staranie o anatomiczną poprawność, charakterystyczną w Niemczech np. dla Dürera. Grünewald był zwolennikiem Marcina Lutra i był wrażliwy na ludzkie cierpienie. Widać to w jego obrazach; postacie ludzkie przepełnione są cierpieniem, a cierpienie Jezusa pokazane jest niemal dosłownie, poprzez szaro-zielony kolor ciała pokrytego bolesnymi krwisto-fioletowymi ranami powstałymi w trakcie biczowania i drogi krzyżowej. Postać Jezusa to u Grünewalda postać chłopska, rysy twarzy także. „Nigdy żadnego człowieka nie przestawiono tak okropnie i brzydko” mawiali krytycy. Jednak to przedstawienie oddawało rzeczywistość: tę biblijną i tę współczesną Grünewaldowi – cierpienie ludu.

Najważniejsze dzieła

  1. Ołtarz z Issenheim: Grünewald poświęcił cztery lata na stworzenie tego monumentalnego dzieła dla kościoła klasztoru antonitów w Issenheim. Ołtarz składa się z kilku paneli, z których najbardziej znane to “Ukrzyżowanie” i “Zmartwychwstanie”. W “Ukrzyżowaniu” Jezus jest ukazany w sposób niezwykle realistyczny, z ciałem pokrytym ranami i cierpieniem. To wyjątkowe dzieło jest pełne symboliki i emocji.

  2. Święty Erazm i Święty Maurycy: Obraz namalowany na zlecenie Albrechta Brandenburskiego. Święty Erazm, patron chorych, jest przedstawiony z charakterystycznym cezarem na głowie. To dzieło łączy w sobie elementy religijne i portretowe.

  3. Madonna ze Stuppach: Środkowa tablica Ołtarza Matki Boskiej Śnieżnej w kolegiacie w Aschaffenburgu. Grünewald ukazał Maryję jako matkę pełną troski i delikatności. To arcydzieło łączy w sobie piękno i duchowość.

Wpływ i dziedzictwo

Matthias Grünewald pozostawił trwały ślad w historii sztuki. Jego wyjątkowe podejście do malarstwa, ekspresyjność i wrażliwość na ludzkie cierpienie wpłynęły na kolejne pokolenia artystów. Jego dzieła są nadal badane i doceniane przez miłośników sztuki na całym świecie.

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Matthias_Gr%C3%BCnewald
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Matthias_Gr%C3%BCnewald
  3. https://www.wikiart.org/en/matthias-grunewald

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00