Strona główna » Pierre-Auguste Renoir

Pierre-Auguste Renoir

napisany przez: admin
Pierre-Auguste Renoir, Le Moulin de la Galette

Pierre-Auguste Renoir (1841-1919) to francuski malarz i rzeźbiarz, urodzony 25 lutego 1841 roku w Limoges, we Francji. Renoir jest jednym z czołowych przedstawicieli impresjonizmu, a jego twórczość skupiała się na portretach kobiet i dzieci, aktach oraz martwych naturach. W ciągu niemal sześćdziesięcioletniej kariery namalował około sześciu tysięcy obrazów.

Renoir zaczął swoją karierę artystyczną od dekorowania porcelanowych zastaw stołowych. W swojej twórczości malarskiej nigdy nie zajmował się malarstwem pejzażowym tak intensywnie jak inni impresjoniści. Był też płodnym rysownikiem, tworząc pobieżne szkice wykonane różnymi technikami. W wieku 66 lat artysta podjął pierwsze próby rzeźbiarskie, kiedy był już poważnie chory na reumatyzm.

W roku 1874 Renoir wystawił swoje prace na pierwszej wystawie impresjonistów w Paryżu. W 1879 roku wyjechał do Afryki, a od 1881 przebywał w Algierii, Madrycie i we Włoszech. Dzięki tym podróżom miał okazję zetknąć się z malarstwem Rafaela i Ingresa, co spowodowało oddalenie się od założeń impresjonizmu. Następna faza jego twórczości, charakteryzowana przez przewagę rysunku, ostrzejszych konturów, gładkiej faktury i chłodniejszych kolorów trwała od 1883 do 1888 roku i określana jest mianem „suchej” lub „ostrej”.

Pierre-Auguste Renoir był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli impresjonizmu, a jego twórczość wpłynęła na rozwój sztuki w XX wieku. Jego styl malarski charakteryzował się jasnymi, żywymi kolorami, które oddawały światło i atmosferę miejsca. Renoir był znany z tego, że malował piękne kobiety, często w towarzystwie dzieci, a także martwe natury i pejzaże miejskie. Jego prace są uważane za jedne z najpiękniejszych i najbardziej wpływowych w historii sztuki.

Chociaż Renoir zaczął swoją karierę jako dekorator porcelany, szybko zainteresował się malarstwem. W ciągu swojej kariery namalował tysiące obrazów, z których wiele jest uważanych za arcydzieła. Jego styl malarski był bardzo charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny.

Jego prace były często krytykowane przez konserwatywnych krytyków sztuki, którzy uważali, że jego styl był zbyt nowoczesny i nieodpowiedni dla sztuki. Jednak Renoir był bardzo popularny wśród publiczności, a jego prace były często wystawiane w galeriach i muzeach na całym świecie.

Wśród najważniejszych dzieł Renoira znajdują się: “Huśtawka”, “Moulin de la Galette” oraz “Śniadanie wioślarzy”. Te trzy obrazy są uważane za jedne z najpiękniejszych i najbardziej wpływowych w historii sztuki. Geniusz jego malarstwa został doceniony bardzo szybko w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się znaczna ilość jego dzieł (trzeba jednak przyznać, że oczywiście nie tylko tam znajdziemy jego twórczość – jego obrazy można podziwiać również w Polsce “Krajobraz z Cros-de-Cagnes (1912) wystawiony jest w Muzeum Narodowym w Warszawie) Renoir zmarł 3 grudnia 1919 roku w Cagnes-sur-Mer we Francji na zapalenie płuc. Spoczywa na cmentarzu w Essoyes, rodzinnej miejscowości swojej żony. Jego dziedzictwo artystyczne jest nadal żywe i wpływowe w dzisiejszej sztuce.

Renoir Huśtawka
Renoir Huśtawka (1876) - wystawiony w Musée d’Orsay, Paryż
Pierre-Auguste Renoir, Le Moulin de la Galette
Pierre-Auguste Renoir, Le Moulin de la Galette (1876), Musée d’Orsay Paryż
Renoir - Śniadanie wioślarzy
Renoir - Śniadanie wioślarzy (1880-1881)
Pierre-Auguste Renoir, Dwie Młode Dziewczynki przy Pianinie
Kwiaty w Zielonym Wazonie (Fleurs dans un vase vert) (1912) - Pierre-Auguste Renoir.
Pierre-Auguste Renoir - Kwiaty w Zielonym Wazonie (Fleurs dans un vase vert) (1912)
Krajobraz z Cros-de-Cagnes (1912), Muzeum Narodowe w Warszawie
Krajobraz z Cros-de-Cagnes (1912), wystawiony w Muzeum Narodowe w Warszawie

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00