Strona główna » Honoré Daumier

Honoré Daumier

napisany przez: admin
Don Kichot w górach (około 1850 r.)

Honoré Victorin Daumier (ur. 26 lutego 1808 w Marsylii, zm. 10 lutego 1879 w Valmondois) był wybitnym artystą francuskim, którego twórczość obejmowała malarstwo, grafikę, rysunek i rzeźbę. Jego prace stanowią komentarz do życia społecznego i politycznego we Francji, od Rewolucji Lipcowej w 1830 roku po upadek drugiego cesarstwa Napoleona w 1870 roku.

Wczesne Lata i Kariera

Daumier urodził się w rodzinie o literackich aspiracjach. Jego ojciec, Jean-Baptiste Daumier był szklarzem, ale również publikował wiersze. Honoré przerwał naukę w wieku 12 lat i pracował jako gończy u notariusza oraz sprzedawca w księgarni. W tym czasie pobierał lekcje rysunku. W 1822 roku wykonał swoje pierwsze litografie i zyskał uznanie jako litograf. Współpracował z czasopismem „La Silhouette” i później z tygodnikiem „La Caricature” – po rewolucji w 1830 roku. Jego litografie zdobywały coraz większą popularność.

Twórczość i Osiągnięcia

Daumier był mistrzem różnych technik artystycznych: litografii, rysunku i rzeźby. Jego cykle satyryczne, takie jak „Robert Macaire”, „Typy paryskie” czy „Z historii starożytnej”, stanowiły obraz życia codziennego i polityki. W swoich pracach często kpił z postaci politycznych i burżuazyjnego społeczeństwa. Malował autoportrety, a także przedstawiał postacie literackie, takie jak Don Kichot i Gargantua.

Późniejsze Lata

W latach pięćdziesiątych XIX wieku Daumier coraz więcej czasu poświęcał malarstwu, rysowaniu i rzeźbieniu. Mimo nieregularnych dochodów z malarstwa, musiał opuścić Paryż i zamieszkać na Wyspie Świętego Ludwika. Ostatecznie osiedlił się w Valmondois, gdzie pracował nad litografiami i obrazami. W 1872 roku, z powodu pogarszającego się wzroku, stworzył swoje ostatnie dzieła. Zmarł w Valmodois w 1879 roku.

Honoré Daumier pozostaje jednym z najważniejszych przedstawicieli realizmu XIX wieku, a jego prace wciąż inspirują i fascynują współczesnych artystów i miłośników sztuki.

Źródła

  1. Honoré Daumier – Wikipedia, wolna encyklopedia
  2. Honoré Daumier – Wikipedia
  3. Honore Daumier – 255 artworks – painting (wikiart.org)

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00