Strona główna » Jusepe de Ribera

Jusepe de Ribera

napisany przez: admin
Filozof Jusepe de Ribera

Jusepe de Ribera – wczesne życie i edukacja

Jusepe de Ribera (1591 – 1652) –  urodził się 17 lutego 1591 roku w Xàtiva, w Hiszpanii. Jego ojciec był szewcem. Niewiele wiadomo o pierwszych 20 latach jego życia. W 1611 roku Ribera został opłacony aby namalować obraz dla kościoła w Parmie, co jest jedną z nielicznych wzmianek o jego wczesnej twórczości. W październiku 1613 roku został członkiem Accademia di San Luca w Rzymie. W 1615-16 roku mieszkał w Via Margutta, znanym jako “dzielnica obcokrajowców”, gdzie prowadził bohemianistyczny tryb życia z braćmi i innymi artystami.

Kariera artystyczna

Jusepe tworzył obrazy historyczne, w tym tradycyjne tematy biblijne i epizody z mitologii greckiej. Malarz najbardziej znany jest jednak przede wszystkim ze swoich licznych obrazów przedstawiających męczeństwo. Przedstawia w nich brutalne sceny ukazujące związanych świętych i satyrów, gdy są skórowani lub ukrzyżowani w agonii (bądź w inny sposób torturowani). Mniej znane są jego okazjonalne, ale udane portrety, martwe natury i krajobrazy. Prawie połowa jego zachowanych prac składa się z portretów żebraków, często starszych osób w znoszonych, zniszczonych ubraniach, udających różnych filozofów, świętych, apostołów i alegoryczne postacie. Obrazy Ribery, zwłaszcza jego wcześniejsze prace, charakteryzują się surowym realizmem. Obrazy te malowane są w stylu chiaroscuro lub tenebrous. Jego późniejsze prace charakteryzują się bardziej odważnym używaniem koloru, miękkiego światła i złożonych kompozycji. Artysta jednak nigdy całkowicie nie porzucił swoich skłonności do Caravaggionizmu (w swoich wczesnych obrazach Ribera dość wyraźnie czerpie natchnienie z twórczości Caravaggia). Artysta swoje obrazy często sygnował  ”Valenciano” lub ”Jusepe de Ribera lo spagnolo”, w ten sposób ukazywał i podkreślał swoje hiszpańskie korzenie.

Najważniejsze dzieła

Oto kilka najważniejszych dzieł Jusepe de Ribery:

  1. Pijany Silenus: olej na płótnie, 165 x 225 cm, Museo del Prado, Madryt.
  2. Magdalena Ventura z mężem i synem: olej na płótnie, 224 x 126 cm, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.
  3. Męczeństwo św. Filipa: olej na płótnie, 224 x 179 cm, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.
  4. Stopa końsko szpotawa: olej na płótnie, 118 x 98 cm, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.
  5. Święta Rodzina z św. Anną i Katarzyną Aleksandryjską: olej na płótnie, 243 x 174 cm, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.

Podsumowanie

Jusepe de Ribera wraz z Francisco de Zurbaránem, Bartolomé Estebanem Murillo i Diego Velázquezem jest uważany za jednego z najważniejszych artystów hiszpańskiego malarstwa barokowego. Jego dzieła są cenione za ich dramatyzm, intensywność i realizm. Josepe zmarł w Neapolu we Włoszech w 1652 roku, ale jego wpływ na sztukę hiszpańską i europejską przetrwał wieki.

Źródła:

  1. https://www.tuttartpitturasculturapoesiamusica.com/2017/12/Jusepe-de-Ribera.html
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Jusepe_de_Ribera
  3. https://www.wikiart.org/en/jusepe-de-ribera
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jusepe_de_Ribera

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00