Strona główna » John Robert Cozens

John Robert Cozens

napisany przez: admin
W ogrodach Villa Negroni w Rzymie

John Robert Cozens (ur. 1752 w Londynie, zm. 14 grudnia 1797 tamże) – brytyjski rysownik i malarz pejzaży, który tworzył w stylu romantycznym. Jego akwarele wywarły wpływ na kilka pokoleń brytyjskich pejzażystów, takich jak Thomas Girtin i J.M.W. Turner.

Życiorys

Był synem rysownika i akwarelisty Alexandra Cozensa, u którego pobierał nauki. W 1767 roku zaczął wystawiać swoje rysunki w Society of Artists. Dwa długie pobyty na kontynencie europejskim, w latach 1776–1779 i 1782–1783, były decydującymi wydarzeniami w jego karierze. Podczas pierwszej podróży zwiedził Szwajcarię i Włochy, spędzając dużo czasu w Rzymie. Jego druga podróż odbyła się w towarzystwie pisarza Williama Beckforda, który uczył się rysunku u Alexandra Cozensa, i któremu Cozens towarzyszył aż do Neapolu. W 1789 roku opublikował zbiór Delineations of the General Character Ramifications and Foliage of Forest Trees. Jego prace zostały odrzucone przez Royal Academy, która uznała je za „nieprawdziwą sztukę”. W wieku 42 lat, trzy lata przed śmiercią, doznał załamania nerwowego i został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym Bethlem Royal Hospital. Lekarz naczelny szpitala, dr Thomas Monro, rozpoznał talent Cozensa i kupił jego kolekcję obrazów. Cozens zmarł w Londynie 14 grudnia 1797 roku.

Twórczość

Cozens znalazł temat swojej sztuki w Alpach i rzymskiej Campagni. Malował w niskotonowych połączeniach niebieskiego, zielonego i szarego, co przywodziło na myśl wręcz poezję zamkniętą w ramy obrazu. Thomas Girtin i J.M.W. Turner kopiowali jego prace w swoich wczesnych latach i nauczyli się od niego pełnego zakresu akwareli jako środka wyrazu. John Constable nazwał Cozensa „największym geniuszem, jaki kiedykolwiek dotknął pejzażu”. W czerwcu 2010 roku akwarela Cozensa Lake Albano (ok. 1777) została sprzedana na aukcji w Sotheby’s w Londynie za 2,4 miliona funtów, co jest rekordem dla jakiejkolwiek brytyjskiej akwareli z XVIII wieku2.

Zbiory publiczne

Prace Cozensa znajdują się w wielu muzeach i galeriach, m.in. w Rijksmuseum w Amsterdamie i Gallery Oldham w Anglii.

Podsumowanie. Wpływ i dziedzictwo

John Robert Cozens był jednym z najważniejszych brytyjskich pejzażystów XVIII wieku. Jego romantyczne akwarele wywarły wpływ na kilka pokoleń artystów, którzy naśladowali jego niezwykłe efekty atmosferyczne i iluzje. Jego prace były podziwiane i kopiowane przez takich mistrzów jak Thomas Girtin i J.M.W. Turner, którzy uznawali go za geniusza pejzażu. John Constable nazwał Cozensa „największym geniuszem, jaki kiedykolwiek dotknął pejzażu”1. Cozens wprowadził do brytyjskiej sztuki nowe spojrzenie na naturę, inspirowane alpejskimi i włoskimi widokami. Jego obrazy wyrażały głębokie uczucia i nastroje, często melancholijne lub tajemnicze. Jego styl był nowatorski i oryginalny, odrzucający akademickie zasady i konwencje. Cozens był pionierem akwareli jako środka wyrazu, który potrafił oddać subtelne odcienie i światło. Jego dzieła są uważane za arcydzieła sztuki pejzażowej i cenne zabytki kultury3.

Źródła:

  1.  https://en.wikipedia.org/wiki/John_Robert_Cozens
  2. https://www.tate.org.uk/art/artists/john-robert-cozens-119
  3. https://www.britannica.com/biography/John-Robert-Cozens
  4. https://it.wikipedia.org/wiki/John_Robert_Cozens

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00