Strona główna » Georges Rouault

Georges Rouault

napisany przez: admin
Georges Rouault - Trzy postacie w księżycowym krajobrazie (1914)

Georges Rouault (1871-1958) był francuskim malarzem, rysownikiem i grafikiem, którego prace są często kojarzone z nurtami fowizmu i ekspresjonizmu. Wczesne doświadczenia Rouaulta jako malarza witrażów wpłynęły na jego styl malarski, charakteryzujący się ciężkimi konturami i jaskrawymi kolorami, przypominającymi witraże. Rouault studiował w École des Beaux-Arts pod kierunkiem Gustave Moreau, a jego wczesne prace wykazują symbolizm w użyciu kolorów, co prawdopodobnie odzwierciedla wpływ Moreau. W 1905 roku Rouault wystawił swoje prace na Salonie Jesiennym z innymi fowistami. Podczas gdy Matisse reprezentował refleksyjne i racjonalne aspekty grupy, Rouault uosabiał styl bardziej spontaniczny i instynktowny. Jego wykorzystanie wyraźnych kontrastów i emocjonalności jest przypisywane wpływowi Vincenta van Gogha. Jego charakterystyki przerysowanych groteskowych postaci zainspirowały malarzy ekspresjonistycznych. W 1907 roku Rouault rozpoczął serię obrazów poświęconych sądom, klaunom i prostytutkom, które interpretowane są jako krytyka moralna i społeczna. Po tym okresie Rouault poświęcił się tematom religijnym.

Wczesne życie i edukacja

Georges Henri Rouault urodził się w biednej rodzinie w Paryżu w 1871 roku. Jego matka inspirowała go do miłości sztuki, a w wieku 14 lat Rouault rozpoczął praktykę jako malarz i restaurator witraży, która trwała do 1890 roku. W tym okresie uczęszczał również na wieczorne zajęcia w Szkole Sztuk Pięknych, a w 1891 roku rozpoczął studia w École des Beaux-Arts, oficjalnej szkole sztuk pięknych we Francji. Tam studiował pod kierunkiem Gustave Moreau i stał się jego ulubionym uczniem.

Wczesne prace

W 1891 roku Rouault namalował “Droga na Kalwarię”. Natomiast trzy lata później malarz zdobył Prix Chenavard. Od 1895 roku brał udział w ważnych wystawach publicznych, w tym Salonie Jesiennym (który pomógł założyć), gdzie pokazywano obrazy o tematyce religijnej, krajobrazowej i martwej natury. Rouault poznał Henriego Matisse’a, Alberta Marqueta, Henriego Manguina i Charlesa Camoina. Te przyjaźnie wprowadziły go do ruchu fowizmu, którego liderem uważano Matisse’a.

Dzieła ekspresjonistyczne

W 1907 roku Rouault rozpoczął serię obrazów poświęconych sądom, klaunom i prostytutkom. Rouault zainteresował się spirytyzmem i dramatycznym egzystencjalizmem filozofa Jacques’a Maritaina, który pozostał jego bliskim przyjacielem do końca życia. Po tym okresie Rouault poświęcił się tematom religijnym. Rouault kontynuował malowanie religijnych tematów, a jego prace zyskały na znaczeniu w latach 20. XX wieku. W 1929 roku Rouault wydał zbiór litografii zatytułowany “Miserere”, który zawierał 58 prac poświęconych tematom religijnym. W 1937 roku Rouault zaprojektował witraże do kaplicy w katedrze Notre-Dame-de-Toute-Grâce w Plateau d’Assy. W 1945 roku Rouault został wybrany na członka Akademii Francuskiej. W 1952 roku odbyła się retrospektywna wystawa jego prac w Muzeum Sztuk Pięknych w Paryżu. Rouault zmarł w Paryżu w 1958 roku.

Podsumowanie i dziedzictwo

Georges Rouault był jednym z najważniejszych malarzy francuskich XX wieku, którego prace wykazywały wpływy fowizmu i ekspresjonizmu. Jego styl malarski charakteryzował się ciężkimi konturami i jaskrawymi kolorami, przypominającymi witraże. George Rouault był również znany ze swojego wykorzystania wyraźnych kontrastów i emocjonalności, które były przypisywane wpływowi Vincenta van Gogha. Jego charakterystyki przerysowanych groteskowych postaci zainspirowały malarzy ekspresjonistycznych. Dziedzictwo Rouaulta obejmuje wpływ na sztukę religijną, a także na malarstwo ekspresjonistyczne. Jego prace były inspiracją dla wielu artystów, a jego wkład w sztukę religijną jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć w tej dziedzinie.

Więcej zdjęć obrazów malarza dostępnych jest poniżej w linku nr 2.

Źródła

  1.  https://en.wikipedia.org/wiki/Georges_Rouault
  2. https://www.artnet.com/artists/georges-rouault
  3. https://www.tate.org.uk/art/artists/georges-rouault-1876
  4. https://www.wikiart.org/en/georges-rouault
  5.  https://imagejournal.org/article/conversation-makoto-fujimura-georges-rouault/
Georges Rouault - Trzy postacie w księżycowym krajobrazie (1914)
Georges Rouault - Trzy postacie w księżycowym krajobrazie (1914)

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00