Strona główna » Diego Rivera

Diego Rivera

napisany przez: admin
Diego Rivera - Stworzenie (1931)

Diego Rivera to meksykański malarz, grafik, architekt i działacz polityczny ruchu komunistycznego. Urodził się 8 grudnia 1886 roku w Guanajuato, w Meksyku, a zmarł 24 listopada 1957 roku w Meksyku.

Diego Rivera – wczesne lata

Rivera studiował w Akademii Sztuk Pięknych w San Carlos w Meksyku, a następnie w Madrycie i Paryżu. W Paryżu zetknął się z kubizmem i fowizmem, które wpłynęły na jego twórczość.

Twórczość

Rivera jest znany przede wszystkim z monumentalnych murali, które zdobią ściany budynków publicznych w Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Jego prace nawiązują do tradycji prekolumbijskich i ukazują historię Meksyku oraz problemy społeczne i polityczne. W 1933 roku amerykański multimilioner Rockefeller zamówił u Rivery mural do Rockefeller Center w Nowym Jorku. Dla artysty o sympatiach otwarcie komunistycznych była to świetna okazja do prowokacji. Dzieło powstało, ale gdy amerykański magnat dopatrzył się na muralu podobizny Lenina, kazał pracę zniszczyć. Pod zarzutem trockizmu został usunięty z Komunistycznej Partii Meksyku.

Diego Rivera – życie prywatne

Rivera był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Angelina Beloff, którą porzucił po wyjeździe do Meksyku w 1921 roku. W 1922 roku poślubił Guadalupe Marín, z którą miał dwie córki: Ruth i Guadalupe. W 1929 roku poślubił Fridę Kahlo, z którą związał się na wiele lat. Ich burzliwy związek zakończył się rozwodem w 1939 roku, ale para ponownie się pobrała w 1940 roku.

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Diego_Rivera
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Diego_Rivera
  3. https://zyciorysy.info/diego-rivera/#google_vignette
Próby bliźniaków-bohaterów (1931)
Próby bliźniaków-bohaterów (1931)
Diego Rivera - Ofiara z ludzi przed Tohilem (1931)
Diego Rivera - Ofiara z ludzi przed Tohilem (1931)
Diego Rivera - Stworzenie (1931)
Diego Rivera - Stworzenie (1931)

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00