Strona główna » George Stubbs

George Stubbs

napisany przez: admin
George Stubbs - Whistlejacket

George Stubbs – wczesne życie i kariera

Stubbs urodził się 25 sierpnia 1724 roku i zmarł 10 lipca 1806 roku. Był angielskim malarzem, który jest najlepiej znany z malowania koni. Urodził się w Liverpoolu, jako syn garbarza. Wczesną część swojej kariery spędził na północy Anglii, malując portrety i rozwijając swoje zainteresowanie anatomią.

Anatomia konia

W późniejszych latach 1740-tych mieszkał w Yorku i dostarczał ilustracje do traktatu o położnictwie. Po krótkiej wizycie w Rzymie w 1754 roku osiedlił się w Lincolnshire, gdzie prowadził badania nad swoim głównym dziełem, “Anatomia konia”.

Przeprowadzka do Londynu i dalsza kariera

Około 1758 roku przeniósł się do Londynu, który pozostał jego siedzibą. Wczesnymi klientami jego obrazów przedstawiających wyścigi konne było wielu szlachciców, którzy założyli Jockey Club. Podobnie jak Gainsborough, później malował sceny z życia chłopskiego, a także studia dzikich i egzotycznych zwierząt. Znany był również jako twórca grafik i obrazów na emaliowanych płytach z gliny.

Dziedzictwo i wpływ

Prace malarza były bardzo cenione przez szlachtę, która była związana z wyścigami konnymi i hodowlą. W swoich obrazach, Stubbs skupiał się na anatomicznych szczegółach koni, co czyniło jego prace niezwykle realistycznymi.

Jego wpływ na sztukę jest trudny do przecenienia. Prace malarza były inspiracją dla wielu artystów, którzy malowali konie. Jego technika malarska była również innowacyjna, a jego podejście do tematu koni było nowatorskie. Wpłynął na rozwój sztuki w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

Jego prace są nadal bardzo cenione i są często wystawiane w galeriach sztuki na całym świecie. W 2020 roku, obraz “Whistlejacket” został wyeksponowany w National Gallery w Londynie, gdzie jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki w kolekcji muzeum.

Źródła

  1. George Stubbs – Wikipedia
  2. https://www.thoughtco.com/biography-of-george-stubbs-4777774
  3. https://www.thehistoryofart.org/george-stubbs/
  4. https://www.britannica.com/biography/George-Stubbs

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00