Strona główna » Sir William Dobell

Sir William Dobell

napisany przez: admin
Sir William Dobell

Sir William Dobell (ur. 24 września 1899 – zm. 13 maja 1970) był australijskim malarzem portretowym i krajobrazowym. Dobell trzykrotnie zdobył nagrodę Archibald Prize, najważniejszą nagrodę dla artystów portretowych w Australii. Nagroda Dobella jest nazwana jego imieniem.

Początki twórczości, podróże, kariera i życie osobiste

Artysta urodził się w Cooks Hill, dzielnicy robotniczej w Newcastle, w Nowej Południowej Walii w Australii, jako syn Roberta Waya Dobella i Margaret Emmy (z domu Wrightson). Jego ojciec był budowniczym, Dobell miał pięcioro rodzeństwa. Talenty artystyczne malarza były widoczne już we wczesnym dzieciństwie. W 1916 roku został zatrudniony jako praktykant u architekta z Newcastle, Wallace’a L. Portera, a w 1924 roku przeprowadził się do Sydney, gdzie pracował jako rysownik.

W 1925 roku zapisał się na wieczorne zajęcia z rysunku w Sydney Art School, tamże jego nauczycielem był Henry Gibbons. W twórczości Dobella widać wpływy George’a Washingtona Lamberta. Dobell był gejem, z tego względu nigdy się nie ożenił, nie założył rodziny. Kilka jego prac nosiło silne podteksty homoerotyczne.

Dobell w 1929 roku otrzymał stypendium “Society of Artists Travelling Scholarship” i wyjechał do Anglii do Slade School of Fine Art, gdzie studiował pod kierunkiem Philipa Wilsona Steera i Henry’ego Tonksa. W 1930 roku zdobył pierwszą nagrodę za malarstwo figuralne, podróżował po Europie, odwiedził również Polskę.

Artysta w 1931 roku przeniósł się do Belgii i Paryża, a po 10 latach w Europie powrócił do Australii – zabierając ze sobą nowy ekspresjonistyczny styl malowania, w przeciwieństwie do jego wcześniejszego naturalistycznego podejścia.

Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej rozpoczął pracę jako nauczyciel na pół etatu w East Sydney Technical College. W trakcie wojny został powołany do korpusu sił cywilnych jako malarz kamuflażu; w późniejszym czasie stał się nieoficjalnym artystą wojennym. Podczas swoich dwóch lat jako malarz kamuflażu dzielił namiot z artystą Joshua Smithem.

Następnie, w 1944 roku Dobell miał swoją pierwszą wystawę indywidualną. W 1949 roku odwiedził Nową Gwineę jako gość Sir Edwarda Hallstroma z pisarzami Frankiem Clune i Colinem Simpsonem. Wycieczka zainspirowała nową serię małych, jaskrawo kolorowych krajobrazów.

W 1950 roku ponownie odwiedził Nową Gwineę; po powrocie do Australii kontynuował malowanie scen z Nowej Gwinei oraz portretów. Między 1960 a 1963 rokiem magazyn TIME zlecił Dobellowi namalowanie czterech portretów na swoje okładki. 

“Nie wszystek umrę”

Sir William Dobell zmarł w wieku 70 lat w Szpitalu Świętego Wincentego w Sydney, po długiej chorobie nadciśnienia tętniczego serca.

Jego prace znajdują się w wielu galeriach i muzeach w Australii, między innymi w Galerii Sztuki w Nowej Południowej Walii, jak również w Narodowej Galerii Australii. 

Styl artystyczny

William Dobell był znanym malarzem portretowym i krajobrazowym, który używał ekspresyjnego stylu, aby stworzyć żywe portrety postaci. Jego styl malowania charakteryzował się dramatycznymi obrazami, w których szczegóły były często pomijane na rzecz teatralnej pozy i intensywnego spojrzenia malowanych postaci. Dobell często dodawał manierystyczne przerysowania, aby stworzyć portrety, które były bardziej wyraziste niż realistyczne. W swoich pracach artysta często eksperymentował z kolorami i teksturami, aby stworzyć wrażenie ruchu i energii. Jego prace są pełne emocji i cechują się wysokim stopniem wyrazistości, jednocześnie przy tym zachowują naturalistyczne cechy postaci.

Obrazy artysty można podziwiać na stronie “The Art Gallery of New South Wales”.

Źródła:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/William_Dobell
  2. https://www.daao.org.au/bio/william-dobell/biography
  3. https://artcollector.net.au/william-dobell-yours-sincerely

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00