Strona główna » Fra Angelico

Fra Angelico

napisany przez: admin
Fra Angelico - Maryja z dzieciątkiem

Fra Angelico, właściwie Guido di Pietro da Mugello, był włoskim malarzem okresu wczesnego renesansu. Urodził się około 1387 roku w Vicchio, Toskania, a zmarł 18 lutego 1455 roku w Rzymie. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 3 października 1982 roku i jest patronem artystów, twórców kultury oraz historyków sztuki.

Fra Angelico – wczesne życie i edukacja

Fra Angelico wstąpił do dominikańskiego klasztoru w Fiesole w wieku 20 lat i przyjął imię Giovanni da Fiesole. Malowania uczył się we Florencji, prawdopodobnie u Masolina, od którego przejął tzw. styl “dekoracyjny”, charakteryzujący się miłością do dekoracji, linearyzmu i czystych kolorów. Jego wczesne dzieło, poliptyk dla klasztoru San Domenico we Fiesole przedstawiający Madonnę na tronie otoczoną świętymi.

Praca artystyczna

W swojej późniejszej twórczości Fra Angelico starał się uwolnić od wpływu gotyku, dążąc do uproszczenia i monumentalności. W 1438 roku rozpoczął prace w klasztorze San Marco we Florencji, gdzie w ciągu około 12 kolejnych lat ozdobił freskami 40 cel zakonnych. Malowidła te przedstawiają narodziny, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, co niewątpliwie ułatwiało mnichom kontemplację. W 1445 roku, na prośbę papieża Eugeniusza IV, Fra Angelico przybył do Rzymu i dwa lata później rozpoczął prace w kaplicy Mikołaja V w Watykanie i w katedrze w Orvieto.

Cechy charakterystyczne dla stylu malarskiego Fra Angelico

 1. Religijność i Duchowość: Fra Angelico był zakonnikiem dominikaninem, co silnie wpływało na jego twórczość. Jego prace były nasycone duchowością i głęboką wiarą. Tematyka jego obrazów skupiała się głównie na scenach biblijnych i religijnych.
 2. Delikatność i Łagodność: Jego styl malarski charakteryzowała delikatność i łagodność. Postacie na jego obrazach często wydają się spokojne, subtelne, emanujące dobrem. Kolory są jasne i stonowane, co podkreśla harmonię i równowagę w dziełach.
 3. Skomplikowane Kompozycje: Uzdolniony artystycznie mnich zazwyczaj stosował skomplikowane kompozycje, co można zauważyć w jego freskach w klasztorze San Marco we Florencji. Układał postacie w sposób, który przyciągał uwagę i prowadził widza przez całą scenę.
 4. Klasyczna Technika Malarstwa: Jego technika malarska była mocno zakorzeniona w tradycji, ale jednocześnie otwarta na nowości renesansowe. Malował techniką tempery na płótnie lub drewnie, stosując precyzyjne pociągnięcia pędzla.
 5. Używanie Złota: Artysta często używał złota na swoich obrazach, co nadawało im szczególnego blasku i podkreślało ich sakralny charakter.
 6. Kontynuacja Tradycji Gotyku: Mimo że działał w czasach renesansu, jego dzieła często zachowywały pewne cechy gotyku, takie jak płaskie perspektywy i skomplikowane ornamenty.

Dzieła

Fra Angelico malował wyłącznie tematy religijne. Oprócz obrazów temperowych malował także freski i miniatury. Jego dzieła to m.in.:

 • Dziewica z Dzieciątkiem i Świętymi Dominikiem i Tomaszem (ok. 1424-1430)
 • Zwiastowanie (ok. 1430-1432)
 • Koronacja Matki Boskiej z aniołami i świętymi (ok. 1432)
 • Koronacja Maryi (1434-1435)
 • Zdjęcie z krzyża (1436-1440)
 • Madonny z Dzieciątkiem i aniołami (ok. 1437)

Śmierć i dziedzictwo

Mnich-malarz zmarł 18 lutego 1455 roku w Rzymie. Jego grobowiec znajduje się w rzymskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny powyżej Minerwy. W 1984 roku papież Jan Paweł II ogłosił go patronem artystów i twórców kultury. W Polsce jest patronem historyków sztuki. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 18 lutego.

Źródła

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Fra_Angelico
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Fra_Angelico
 3. https://pl.wikisource.org/wiki/Fra_Angelico_i_jego_epoka
 4. https://italjarek.pl/zwiastowanie-fra-angelico/
 5. https://italjarek.pl/adwentowy-fresk-fra-angelico/

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00