Strona główna » Quentin Matsys

Quentin Matsys

napisany przez: admin
Quentin Matsys - Portret mężczyzny w różu (1500-10)

Quentin Matsys (ur. 1466 w Leuven, zm. 1530 w Antwerpii) to flamandzki malarz, uważany za twórcę antwerpskiej szkoły malarskiej.

Wczesne lata i kariera 

Matsys urodził się w Leuven w Belgii, jako syn sławnego kowala Jossa Massysa oraz matki Karhariny van Kinckem. Według tradycji początkowo poszedł w ślady ojca, bowiem był kowalem, zanim odkrył w sobie pasję do malarstwa. W 1491 roku przeniósł się do Antwerpii, tam też został przyjęty do cechu malarzy, gdzie w ciągu następnych 20 lat stworzył wiele dzieł o tematyce religijnej i satyrycznej. Z powodu epidemi zmarł w Antwerpii mając 64 lat.

Twórczość

Malarz jest uważany za twórcę antwerpskiej szkoły malarskiej, która stała się w XVI wieku wiodącą szkołą malarstwa w Flandrii. Wprowadził nowe techniki i motywy oraz moralizatorskie tematy bez całkowitego zerwania z tradycją. Jego prace charakteryzują się precyzją, dbałością o szczegóły, zdumiewającą w sile ekspresją, która uwidacznia się szczególnie w obrazach o tematyce religijnej.

Najważniejsze dzieła

Jednym z najbardziej znanych dzieł artysty jest obraz Brzydkie Księżniczki, który znajduje się w Muzeum Narodowym w Kopenhadze. Inne ważne dzieła malarza to Ecce Homo, Zwiastowanie, Święta Rodzina i Portret mężczyzny.

Podsumowanie

Postać Quentina Matsysa to ważna figura w historii sztuki flamandzkiej, jego wkład w rozwój antwerpskiej szkoły malarskiej jest nieoceniony.  Prace które stworzył są nadal podziwiane przez miłośników malarstwa i historyków sztuki na całym świecie, co z pewnością potwierdza jego niezwykły kunszt artystyczny.

Źródła:

  1.  https://en.wikipedia.org/wiki/Quentin_Matsys
  2. https://www.nationalgallery.org.uk/artists/quinten-massys
  3. https://www.britannica.com/biography/Quentin-Massys
  4. https://www.wikiart.org/en/quentin-matsys
  5. https://www.nga.gov/collection/artist-info.1690.html
  6. https://www.metmuseum.org/art/collection/search/436984
  7. https://pl.wikipedia.org/wiki/Quentin_Massys

Zapraszam do zapoznania się obrazami artysty, dostępnymi poniżej :). Więcej zdjęć malarza, dostępna po kliknięciu w link: artvee.com

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00