Strona główna » William Harnett

William Harnett

napisany przez: admin
Ostatnia letnia róża (1886)

William Michael Harnett (urodzony 10 sierpnia 1848 w Clonakilty, zmarł 29 października 1892 w Nowym Jorku) – amerykański malarz realista pochodzenia irlandzkiego, przedstawiciel malarstwa iluzjonistycznego.

William Harnett – Wczesne życie i kariera

Harnett urodził się 10 sierpnia 1848 roku w Clonakilty, w irlandzkim hrabstwie Cork. Wkrótce po jego urodzeniu rodzina wyemigrowała do Ameryki i osiadła w Filadelfii. W młodości zdobył zawód grawera, pracował przez kilka lat wykonując srebrną biżuterię. Studiował w Cooper Union i National Academy of Design w Nowym Jorku w latach 1869-1875 i w Filadelfii w Pennsylvania Academy of the Fine Arts od 1876 do 1878. W 1880 artysta wyjechał do Europy, odwiedzając Londyn i Frankfurt przed osiedleniem się w Monachium, gdzie mieszkał w latach 1881-1885. Na kilka miesięcy przed powrotem do Nowego Jorku w 1886 zatrzymał się w Paryżu. Zmarł przedwcześnie w Nowym Jorku w 1892 roku, chorował na reumatyzm.

Twórczość

Harnett był niemal wyłącznie malarzem martwych natur, między innymi namalował obraz “Martwa natura z imbirowym słojem”. Szczególną biegłość uzyskał w trompe l’oeil, sposobie malowania wywołującym złudzenie, iż perspektywa obrazu albo przedstawiane przedmioty są rzeczywiste. Jako rekwizytów artysta używał przedmiotów codziennego użytku, części garderoby, gazet, instrumentów muzycznych i broni. Złudzenie było tak wielkie, że oglądający obrazy starali się powiesić ubranie na namalowanym wieszaku lub zabrać pozornie przyklejony banknot. Do najpopularniejszych dzieł malarza należy seria czterech obrazów Po polowaniu (After the Hunt). Przedstawione są na nich zawieszone na drzwiach akcesoria myśliwskie i martwe zwierzęta.

Dziedzictwo

Harnett jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa iluzjonistycznego. Jego prace były wielokrotnie wystawiane w Stanach Zjednoczonych i Europie. W 2005 roku jego Martwa natura z imbirowym słojem została sprzedana za 8,2 miliona dolarów, co stanowi rekordową kwotę dla dzieła sztuki amerykańskiego artysty z XIX wieku.

Źródła

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Michael_Harnett
  2. https://www.wikiwand.com/pl/William_Michael_Harnett
  3. http://www.magazynsztuki.pl/iluzjonizm/

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00