Strona główna » Michelangelo Merisi da Caravaggio

Michelangelo Merisi da Caravaggio

napisany przez: admin
Caravaggio - Bachus (około 1598)

Michelangelo Merisi da Caravaggio, znany również jako Caravaggio, był włoskim malarzem działającym na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się 29 września 1571 roku w Mediolanie, a zmarł 18 lipca 1610 roku w Porto Ercole koło Monte Argentario.

Caravaggio – wczesne lata (1571–1592)

Malarz urodził się w  rodzinie Ferma Merisiego, byłego zarządcy i architekta-dekoratora domu Francesca Sforzy, księcia Mediolanu, i Lucii Aratori, pochodzącej z bogatej mediolańskiej rodziny. W 1576 roku rodzina przeniosła się do miejscowości Caravaggio, uciekając przed szalejącą w Mediolanie zarazą. Fermo Merisi, ojciec malarza, zmarł w 1577 roku. Przypuszcza się, że artysta dorastał w Caravaggio, ale jego rodzina nadal utrzymywała kontakt ze Sforzami oraz z ich krewniakami Colonnami, którzy w przyszłości wywarli duży wpływ na życie artysty.

W latach 1584–1588 artysta odbywał praktykę u malarza Simona Peterzana z Mediolanu, ucznia Tycjana. Po odbyciu praktyk artysta miał pozostać w Mediolanie. Przypuszcza się, że krótko po ukończeniu nauki młody malarz odbył podróż do Wenecji, gdzie zapoznał się z dziełami Giorgionego. Mógłby świadczyć o tym fakt, że w późniejszych latach zarzucano mu zbytnie wzorowanie się na weneckim malarzu. Caravaggio zapoznał się także z dziełami sztuki, znajdującymi się w Mediolanie, w tym z obrazem Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci, oraz regionalną sztuką Lombardii, która ceniła „prostotę i zwracanie uwagi na detale”.

Rzym (1592–1600)

W 1592 roku malarz przybył do Rzymu, gdzie pracował dla kardynała Francesco Maria Del Monte. W Rzymie artysta zyskał sławę dzięki swojemu stylowi malarskiemu, który cechował się ostrych światłocieniem i realizmem. W 1595 roku namalował swoje pierwsze wielkie dzieło, Męczeństwo św. Mateusza, dla kościoła San Luigi dei Francesi w Rzymie, z kolei w 1599 roku artysta stworzył obraz Madonna z Dzieciątkiem i św. Anną dla kościoła Sant’Agostino w Rzymie.

„Najsłynniejszy malarz Rzymu” (1600–1606)

W latach 1600–1606 Caravaggio stworzył wiele swoich najsłynniejszych dzieł, w tym Chłopiec z koszem owoców, Narcyz, Judyta i Holofernes, Święty Franciszek z Asyżu w ekstazie, Złożenie do grobu, Wniebowzięcie Marii, Wtajemniczenie św. Mateusza, Wskrzeszenie Łazarza, Święty Jan Chrzciciel, Święty Hieronim i Dawid z Goliatem. 

W 1606 roku artysta zabił Ranuccio Tomassoni, co zmusiło go do ucieczki z Rzymu.

Malta i Sycylia (1607–1610)

Po opuszczeniu Rzymu malarz-awanturnik udał się na Maltę, gdzie został przyjęty do zakonu joannitów. W 1608 roku artysta został aresztowany za rany zadane jednemu z rycerzy zakonnych. Po ucieczce z Malty Caravaggio udał się na Sycylię, gdzie przebywał w latach 1608–1609. W tym czasie namalował m.in. obraz Zmartwychwstanie Łazarza dla kościoła San Lazzaro w Mesynie.

Śmierć

W 1610 roku Caravaggio wyruszył z Neapolu do Rzymu, zmarł w drodze w Porto Ercole koło Monte Argentario. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie gorączka malaryczna lub zatrucie ołowiem, które było skutkiem długotrwałego narażenia na metal w czasie malowania.

Caravaggio – dziedzictwo

Caravaggio był jednym z najważniejszych malarzy okresu wczesnego baroku. Jego styl malarski, cechujący się ostrych światłocieniem i realizmem, wpłynął na rozwój sztuki europejskiej. W swoich dziełach artysta wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych, a zamiast tego wprowadził do swoich obrazów naturalizm. Jego styl stał się wzorem dla malarzy epoki baroku, a jego dzieła są dziś uważane za arcydzieła sztuki.

Caravaggio był zapomniany w wiekach XVIII i XIX, ale został na nowo odkryty w XX stuleciu. Jego wpływ na sztukę jest niepodważalny. Wprowadzenie ostrych świateł i cieni, które tworzą trójwymiarowość, było rewolucyjne i wpłynęło na rozwój malarstwa europejskiego. Jego dzieła, takie jak Chłopiec z koszem owoców, Narcyz, Judyta i Holofernes, Święty Franciszek z Asyżu w ekstazie, Złożenie do grobu, Wniebowzięcie Marii, Wtajemniczenie św. Mateusza, Wskrzeszenie Łazarza, Święty Jan Chrzciciel, Święty Hieronim i Dawid z Goliatem, są dziś uważane za arcydzieła sztuki.

Dzięki swojemu stylowi Caravaggio stał się jednym z najważniejszych malarzy w historii sztuki. Jego dzieła są nadal podziwiane i stanowią inspirację dla wielu artystów.

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Caravaggio
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Caravaggio
  3. https://zyciorysy.info/caravaggio/
  4. kronikidziejow.pl
  5. https://szlakami.pl/obraz-nawrocenie-sw-pawla/

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00