Strona główna » Eugéne Louis Boudin

Eugéne Louis Boudin

napisany przez: admin
Statek na Touques

Eugéne Louis Boudin (1824 -1898) był francuskim malarzem krajobrazów i pejzaży morskich, uważanym za jednego z prekursorów impresjonizmu. W tym artykule przedstawiam jego życie i twórczość.

Wczesne lata

Malarz urodził się 12 lipca 1824 roku w Honfleur we Francji. Jego ojciec był pilotem portowym, a matka zajmowała się domem. W wieku 10 lat Boudin zaczął pracować na parowcu, który kursował między Le Havre a Honfleur. W 1835 roku rodzina przeprowadziła się do Le Havre, gdzie ojciec Boudina otworzył sklep z ramami i artykułami papierniczymi. W sklepie tym młody Eugéne zetknął się z artystami z regionu, którzy wystawiali swoje prace. Następnie, w wieku 22 lat Boudin porzucił handel i zaczął malować na pełen etat. W 1850 roku otrzymał stypendium, które umożliwiło mu przeprowadzkę do Paryża, gdzie studiował w pracowni Eugène’a Isabeya i pracował jako kopista w Luwrze.

Kariera artystyczna

Boudin był jednym z pierwszych francuskich malarzy krajobrazów, którzy malowali na zewnątrz. Jego prace charakteryzują się szczegółowym oddaniem natury, a zwłaszcza morza i wybrzeża. W 1859 roku poznał Gustave’a Courbeta, który zapoznań go z Charlesa Baudelaire’em, pierwszym krytykiem, który zwrócił uwagę na talenty Boudina. W 1857/58 Boudin zaprzyjaźnił się z młodym Claudem Monetem, który wówczas miał zaledwie 18 lat, i namówił go do porzucenia rysunków karykaturalnych i zostania malarzem krajobrazowym. W 1863 roku Boudin poślubił 28-letnią Bretonkę Marie-Anne Guédès w Le Havre i osiedlił się w Paryżu.

Twórczość

Twórca malował głównie pejzaże morskie i krajobrazy, a jego prace charakteryzują się jasnymi kolorami i szczegółowym oddaniem natury. W swoich obrazach często przedstawiał ludzi pracujących na morzu i na wybrzeżu, czy też wypoczywających na plaży. Jego prace były wystawiane na Salonie Paryskim, a w 1892 roku otrzymał Legię Honorową.

Podsumowanie

Eugéne Louis Boudin był jednym z prekursorów impresjonizmu i jednym z pierwszych francuskich malarzy krajobrazów, którzy malowali na zewnątrz. Jego prace charakteryzują się szczegółowym oddaniem natury, a zwłaszcza morza i wybrzeża. Boudin był także mentorem młodego Clauda Moneta, który później stał się jednym z najbardziej znanych impresjonistów.

Źródła:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Eug%C3%A8ne_Boudin
  2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Eug%C3%A8ne_Boudin
  3. https://www.wikiart.org/en/eugene-boudin

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00