Strona główna » John Singleton Copley

John Singleton Copley

napisany przez: admin
John Singleton Copley - Watson i rekin (1778)

John Singleton Copley

John Singleton Copley (1738-1815) był wybitnym amerykańskim malarzem portrecistą i historycznym. Urodził się w Bostonie, w Nowej Anglii, gdzie rozpoczął swoją karierę artystyczną. Copley jest znany głównie z mistrzowskich portretów, które malował w epoce kolonialnej Ameryki oraz z obrazów historycznych.

Wczesne życie i Edukacja

Copley urodził się 3 lipca 1738 roku w Bostonie, w Massachusetts. Jego ojciec, Richard Copley, był bogatym handlarzem tytoniem, co pozwoliło mu wspierać artystyczne zainteresowania syna. W młodości Copley nie miał formalnego szkolenia artystycznego, jednak zaczął wykazywać talent malarski już we wczesnym dzieciństwie.

Kariera Artystyczna

W wieku zaledwie 15 lat Copley stworzył swoją pierwszą znaną pracę, portret swojego przyjaciela. Jego umiejętności szybko przyciągnęły uwagę społeczności artystycznej Bostonu. W 1755 roku Copley wykonał swój pierwszy oficjalny portret, przedstawiający swojego ojca.

Portrety

Portrety Copleya były wyjątkowe ze względu na ich szczegółowość i precyzję. Artysta zdolnie oddawał charakter i osobowość modela, co sprawiało, że jego prace były bardzo poszukiwane przez zamożnych mieszkańców Bostonu i innych miast kolonialnych.

Przełom w Karierze

Przełom w karierze Copleya nastąpił w 1766 roku, gdy jego obraz „Portret Paula Reverego” przyniósł mu międzynarodową sławę. Copley został zaproszony do Londynu, gdzie mógł rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe inspiracje.

Pobyt w Londynie

W Londynie Copley kontynuował malowanie portretów, zdobywając uznanie jako jeden z wiodących portrecistów tamtej epoki. Malował m.in. portrety brytyjskiej arystokracji oraz wpływowych osobistości politycznych.

Obrazy Historyczne

Po powrocie do Ameryki w 1774 roku, Copley zaczął tworzyć obrazy o tematyce historycznej. Jego najbardziej znanym dziełem w tym gatunku jest obraz “Śmierć młodego Wolfe’a” (1771), przedstawiający moment śmierci brytyjskiego generała Jamesa Wolfe’a podczas bitwy pod Quebec w 1759 roku.

John Singleton Copley – Ostatnie Lata i Dziedzictwo

Copley pozostał aktywnym artystą do końca życia, chociaż jego popularność zaczęła słabnąć wraz z nadejściem nowych trendów artystycznych. Zmarł 9 września 1815 roku w Londynie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne.

John Singleton Copley jest uznawany za jednego z najwybitniejszych malarzy kolonialnej Ameryki oraz jeden z najwybitniejszych portrecistów w historii sztuki amerykańskiej. Jego prace są nadal doceniane za mistrzowskie wykonanie i umiejętność uchwycenia osobowości modela.

Źródła

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/John_Singleton_Copley
  2. https://www.britannica.com/biography/John-Singleton-Copley
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Singleton_Copley

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00