Strona główna » Robert Motherwell

Robert Motherwell

napisany przez: admin
Robert Motherwell - Collages (1968)

Robert Motherwell (urodzony 24 stycznia 1915 – zmarł 16 lipca 1991) był amerykańskim malarzem, jednym z prekursorów ekspresjonizmu abstrakcyjnego. W tym artykule przedstawiam jego życie i twórczość.

Wczesne lata

Artysta urodził się 24 stycznia 1915 roku w Aberdeen w stanie Waszyngton. Jego ojciec był prezesem Wells Fargo Bank, a matka była nauczycielką. W wieku 11 lat Motherwell zaczął pobierać lekcje rysunku u malarza Lance’a Wooda Harta. W 1932 roku rozpoczął studia na California School of Fine Arts w San Francisco, a następnie uzyskał stopień licencjata z filozofii na Stanford University.

Kariera artystyczna

Malarz był jednym z założycieli ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Jego prace charakteryzują się dużymi płaszczyznami kolorów i form, a także silnymi kontrastami. W 1941 roku zaczął tworzyć swoją serię “Elegie do Republiki Hiszpańskiej”, która była hołdem dla hiszpańskiej wojny domowej. Następnie, w 1944 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie poznał innych artystów abstrakcyjnych, takich jak Jackson Pollock i Willem de Kooning. W 1948 roku Motherwell założył grupę artystyczną “Subjects of the Artist”, która skupiała się na tworzeniu dzieł o tematyce politycznej i społecznej.

Twórczość

Motherwell malował głównie duże płótna, które charakteryzowały się prostymi formami i mocnymi kolorami. Jego prace były inspirowane literaturą, filozofią i historią sztuki. W 1965 roku artysta zaczął tworzyć swoją serię “Open”, która była hołdem dla malarza hiszpańskiego Francisco Goyi, natomiast w 1971 roku rozpoczął prace nad serią artystyczną “Lyric Suite”, będącą hołdem dla kompozytora Alana Berga.

Podsumowanie

Robert Motherwell był jednym z prekursorów ekspresjonizmu abstrakcyjnego i jednym z najważniejszych amerykańskich artystów XX wieku. Jego prace charakteryzują się dużymi płaszczyznami kolorów i form, a także silnymi kontrastami. Motherwell był także aktywny jako wykładowca i krytyk sztuki. Styl malarza łączył ekspresję z intelektem, co odzwierciedlało jego zainteresowanie filozofią i teorią sztuki. Był również aktywnym uczestnikiem intelektualnych dyskusji dotyczących sztuki abstrakcyjnej i jej znaczenia. Zmarł 16 lipca 1991 roku w Provincetown (w stanie Massachusetts).

Źródła:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Motherwell
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Motherwell
  3. https://www.moma.org/artists/4126
  4. https://barakatcontemporary.com
  5. https://www.britannica.com/biography/Robert-Motherwell
 
Robert Motherwell - Collages (1968)
Robert Motherwell - Collages (1968)

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00