Strona główna » Carl Larsson

Carl Larsson

napisany przez: admin
Carl Larsson - Autoportret (1905)

Carl Larsson (1853-1919) był szwedzkim malarzem reprezentującym ruch Arts and Crafts – to ruch skupiający artystów tworzących tak zwaną sztukę użytkową na potrzeby społeczeństwa. Malarz znany jest przede wszystkim z malowanych akwarelami idyllicznych scen rodzajowych.

Wczesne życie i edukacja

Larsson urodził się 28 maja 1853 roku w Gamla stan w Sztokholmie. Jego rodzice byli bardzo biedni, a jego dzieciństwo nie było szczęśliwe. W wieku trzynastu lat jego nauczyciel w szkole dla ubogich dzieci zachęcił go do aplikowania do Królewskiej Szwedzkiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie został przyjęty. W 1869 roku, w wieku szesnastu lat, został promowany do “szkoły antycznej” tej samej akademii. Tam Larsson zyskał pewność siebie i stał się centralną postacią życia studenckiego. Carl zdobył swoją pierwszą nagrodę w rysunku aktu. W międzyczasie Larsson pracował jako karykaturzysta dla humorystycznego czasopisma Kasper i jako grafik dla gazety Ny Illustrerad Tidning. Jego roczne zarobki były wystarczające, aby pomóc finansowo swojej rodzinie.

Kariera artystyczna

Po kilku latach pracy jako ilustrator książek, magazynów i gazet, Larsson przeprowadził się do Paryża w 1877 roku, gdzie spędził kilka frustrujących lat jako pracujący artysta bez żadnego sukcesu. Larsson nie był chętny do nawiązania kontaktu z francuskimi progresywnymi impresjonistami; zamiast tego, wraz z innymi szwedzkimi artystami, odciął się od radykalnego ruchu zmiany.

Najważniejsze dzieła

Larsson uważał, że jego najlepszą pracą jest Midvinterblot (Ofiara zimowa), duże malowidło obecnie znajdujące się w Szwedzkim Muzeum Narodowym Sztuk Pięknych. Wiele jego innych prac obejmuje oleje, akwarele i freski.

Podsumowanie

Carl Larsson był szwedzkim malarzem reprezentującym ruch Arts and Crafts, znany jest przede wszystkim z malowanych akwarelami idyllicznych scen rodzajowych. Jego najlepszą pracą jest Midvinterblot (Ofiara zimowa).

Źródła:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Larsson
  2. https://www.wikiart.org/es/carl-larsson
  3. https://pantheon.world/profile/person/Carl_Larsson/
  4. https://wooarts.com/carl-larsson/
  5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Carl_Larsson

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00