Strona główna » Andrea del Sarto

Andrea del Sarto

napisany przez: admin
Madonna of the Harpies (1517)

Andrea del Sarto: Mistrz Malarstwa Włoskiego Renesansu

Andrea d’Agnolo di Francesco, znany również jako Andrea del Sarto, urodził się 16 lipca 1486 roku w Gualfonda, niedaleko Florencji, a zmarł 29 września 1530 roku w samym sercu Florencji. Jego twórczość stanowi ważny wkład w naturalistyczną reformację renesansu, widoczną później w pracach malarzy manierystycznych.

Andrea del Sarto – wczesne lata i styl

Malarz początkowo kształcił się jako złotnik i rzeźbiarz, a następnie odbył praktyki malarskie u Piero di Cosimo (1462–1522) i Raffaellino del Garbo (1466–1524). Jego wczesne dzieła charakteryzują się indywidualnym stylem, nieidealistycznym i nieformalnym przedstawieniem postaci, wykorzystującym wyrafinowany efekt tonalny i atmosferę.

Wpływ na sztukę florencką

Współpracując z innymi artystami, takimi jak Franciabigio (1482–1525) i Andrea Feltrini, Andrea d’Agnolo di Francesco stworzył freski dla kościoła Santissima Annunziata di Firenze we Florencji. Jego prace, takie jak cykl “Życie Filippa Benizziego” czy “Podróż Trzech Króli”, przyczyniły się do ugruntowania jego pozycji jako czołowego malarza florenckiego w latach 1513–1514.

Arcydzieło i powrót do Florencji

W 1517 roku artysta stworzył swoje arcydzieło – ołtarz dla klasztoru San Francesco dei Macci, zatytułowany “Madonna Harpii”. Obecnie dzieło to można podziwiać w Galerii Uffizi wśród innych prac artysty. Wkrótce potem spędził krótki okres na dworze Franciszka I, króla Francji. Jednak atrakcyjne zlecenia od rodziny Medyceuszy skłoniły go do powrotu do Florencji, gdzie jego naturalistyczny styl miał wpływ na twórczość artystów toskańskich okresu kontrreformacji.

Dziedzictwo

Artysta nie osiągnął takiej sławy jak jego współcześni, tacy jak Rafael, Leonardo da Vinci czy Michał Anioł, niemniej jednak jego wpływ na malarstwo florenckie i rozwój stylu naturalistycznego jest niezaprzeczalny. Jego warsztat był miejscem, w którym kształtowali się inni artyści, tak jak Giorgio Vasari, Rosso Fiorentino i Jacopo Pontormo.

Andrea d’Agnolo di Francesco pozostaje postacią fascynującą i ważną w historii sztuki, a jego prace wciąż zachwycają obserwatorów na całym świecie.

Źródła:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Andrea_del_Sarto
  2. https://www.wikiwand.com/fr/Andrea_del_Sarto
  3. http://www.visual-arts-cork.com/old-masters/andrea-del-sarto.htm
  4. https://www.nationalgallery.org.uk/artists/andrea-del-sarto
  5. https://www.virtualuffizi.com/andrea-d

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00