Strona główna » Henri Julien Félix Rousseau

Henri Julien Félix Rousseau

napisany przez: admin
Henri Rousseau

Henri Julien Félix Rousseau (1844-1910), znany również jako Le Douanier (Celnik), był francuskim malarzem naiwnym, który urodził się 21 maja 1844 roku w Laval, we Francji. Rozpoczął karierę malarską w wieku 41 lat, po tym jak zrezygnował z pracy urzędnika celno-skarbowego. Zmarł 2 września 1910 roku w Paryżu.

Wczesne życie

Rousseau urodził się w rodzinie biednego blacharza Juliena, jego matką była Eléonore Rousseau. Dzieciństwo jego i dwóch starszych sióstr było spokojne i prowincjonalne. Rodzina wpadła w kłopoty, gdy interes ojca podupadł i zakończył się bankructwem, w związku z tym, zmuszona była  sprzedać swój XV-wieczny dom Tour Beucheresse, który to dom przetrwał jednak do dziś, a znajdująca się na nim tablica informuje o fakcie urodzenia się w nim artysty.

Henri Rousseau w szkole niczym szczególnym się nie wyróżniał, już jednak wtedy można było zauważyć jego szczególne zainteresowanie poezją i muzyką. Pobierał lekcje gry na skrzypcach u starego nauczyciela. Nigdy nie zdał matury. Został ostatecznie zwolniony z obowiązku odbycia służby wojskowej, ponieważ w wieku 19 lat nadal się uczył. W 1864 roku zaciągnął się jednak do wojska na 7 lat, przypuszczalnie z powodu zamieszania w drobną kradzież znaczków (wartych 25 franków) w kancelarii prawnej, w której pracował. Prawdopodobnie sądził, iż noszenie munduru wojskowego przyczyni się do łagodniejszego potraktowania jego osoby; ostatecznie został skazany na miesiąc więzienia.

Początek kariery

Artysta rozpoczął malowanie w wieku 41 lat, po tym jak zrezygnował z pracy urzędnika celno-skarbowego. Jego styl malarski był bardzo charakterystyczny i wyróżniał się na tle ówczesnych trendów artystycznych. Najbardziej znane są jego sceny z dżungli, które malował wyłącznie na podstawie swojej wyobraźni, nigdy nie odwiedzając żadnego tropikalnego kraju. Jego prace były często krytykowane, ale z czasem zyskały uznanie i stały się inspiracją dla wielu artystów.

Najważniejsze dzieła

Jednym z najważniejszych dzieł Rousseau jest obraz “Sen” (fr. Le Rêve), namalowany w 1910 roku. Obraz przedstawia nagą kobietę leżącą na kanapie wśród egzotycznych roślin i zwierząt. Inne ważne dzieła to “Wojna” (fr. La Guerre), “Pogrzeb w dżungli” (fr. L’Enterrement à Ornans) i “Portret Pani M.” (fr. Portrait de Madame M.).

Podsumowanie

Henri Rousseau był francuskim malarzem naiwnym, który rozpoczął karierę malarską w wieku 41 lat. Jego styl malarski był bardzo charakterystyczny i wyróżniał się na tle ówczesnych trendów artystycznych. Najbardziej znane są jego sceny z dżungli, które malował wyłącznie na podstawie swojej wyobraźni. Chociaż początkowo jego obrazy były niedoceniane przez krytyków sztuki, to jednak z czasem zyskały uznanie i stały się inspiracją dla wielu artystów.

Źródła:

  1. https://www.wikiart.org/en/henri-rousseau
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Henri_Rousseau
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Henri_Rousseau

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00