Wczesne lata i edukacja
Michaił Fiodorowicz Łarionow (1881–1964) urodził się 3 czerwca 1881 roku w Tyraspolu, w Mołdawii. Studiował w moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie szybko odnalazł się w środowisku artystycznym.
Przełom w twórczości
Istotnym przełomem w jego twórczości był pobyt w Paryżu, który pozwolił mu przedefiniować język wypowiedzi i wyjść poza moduł impresjonistyczny, jakim wówczas operował. W 1906 roku wziął udział w zorganizowanej w Paryżu, przez Sergieja Diagilewa, wystawie sztuki rosyjskiej.
Łarionow i awangarda
Łarionow był animatorem dwóch radykalnych grup artystycznych – Walet Karowy i Ośli Ogon. Wraz z żoną Natalią Gonczarową wypracował nową na gruncie rosyjskim tendencję artystyczną, rajonizm, który opierał się na przedstawianiu promieni słońca odbijających się od przedmiotów i przecinających w przestrzeni.
Prace artysty
Łarionow eksperymentował z technikami graficznymi, m.in. litografią, używając niewyszukanego warsztatu, prostych narzędzi własnej roboty. Skutkowało to ciekawymi rezultatami uwidaczniającymi ekspresję gestu, możliwości odręcznego pisma, nieprecyzyjnie prowadzonej, grubej kreski.
Podsumowanie
Michaił Fiodorowicz Łarionow był rosyjskim malarzem, który wykształcił się w moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury. Istotnym przełomem w jego twórczości był pobyt w Paryżu, który pozwolił mu przedefiniować język wypowiedzi i wyjść poza moduł impresjonistyczny, jakim wówczas operował. Był animatorem dwóch radykalnych grup artystycznych – Walet Karowy i Ośli Ogon. Wraz z Natalią Gonczarową wypracował nową na gruncie rosyjskim tendencję artystyczną, rajonizm, który opierał się na przedstawianiu promieni słońca odbijających się od przedmiotów i przecinających w przestrzeni. Eksperymentował z technikami graficznymi, m.in. litografią, używając niewyszukanego warsztatu, prostych narzędzi własnej roboty.
Post Scriptum
W 2001 roku Bank Centralny Naddniestrza wybił srebrną monetę upamiętniającą tego mieszkańca dzisiejszego Naddniestrza, w ramach serii pamiętnych monet zatytułowanych Wybitni ludzie Naddniestrza.
Źródła:
- http://isztuka.edu.pl/i-sztuka/node/712
- http://isztuka.edu.pl/i-sztuka/taxonomy/term/543
- https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Larionow-Michail-F;3934878.html
- https://en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Larionov