Strona główna » Michaił Fiodorowicz Łarionow

Michaił Fiodorowicz Łarionow

napisany przez: admin
Michaił Fiodorowicz Łarionow - Autoportret

Wczesne lata i edukacja

Michaił Fiodorowicz Łarionow (1881–1964) urodził się 3 czerwca 1881 roku w Tyraspolu, w Mołdawii. Studiował w moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie szybko odnalazł się w środowisku artystycznym.

Przełom w twórczości

Istotnym przełomem w jego twórczości był pobyt w Paryżu, który pozwolił mu przedefiniować język wypowiedzi i wyjść poza moduł impresjonistyczny, jakim wówczas operował. W 1906 roku wziął udział w zorganizowanej w Paryżu, przez Sergieja Diagilewa, wystawie sztuki rosyjskiej.

Łarionow i awangarda

Łarionow był animatorem dwóch radykalnych grup artystycznych – Walet Karowy i Ośli Ogon. Wraz z żoną Natalią Gonczarową wypracował nową na gruncie rosyjskim tendencję artystyczną, rajonizm, który opierał się na przedstawianiu promieni słońca odbijających się od przedmiotów i przecinających w przestrzeni.

Prace artysty

Łarionow eksperymentował z technikami graficznymi, m.in. litografią, używając niewyszukanego warsztatu, prostych narzędzi własnej roboty. Skutkowało to ciekawymi rezultatami uwidaczniającymi ekspresję gestu, możliwości odręcznego pisma, nieprecyzyjnie prowadzonej, grubej kreski.

Podsumowanie

Michaił Fiodorowicz Łarionow był rosyjskim malarzem, który wykształcił się w moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury. Istotnym przełomem w jego twórczości był pobyt w Paryżu, który pozwolił mu przedefiniować język wypowiedzi i wyjść poza moduł impresjonistyczny, jakim wówczas operował. Był animatorem dwóch radykalnych grup artystycznych – Walet Karowy i Ośli Ogon. Wraz z Natalią Gonczarową wypracował nową na gruncie rosyjskim tendencję artystyczną, rajonizm, który opierał się na przedstawianiu promieni słońca odbijających się od przedmiotów i przecinających w przestrzeni. Eksperymentował z technikami graficznymi, m.in. litografią, używając niewyszukanego warsztatu, prostych narzędzi własnej roboty.

Post Scriptum

W 2001 roku Bank Centralny Naddniestrza wybił srebrną monetę upamiętniającą tego mieszkańca dzisiejszego Naddniestrza, w ramach serii pamiętnych monet zatytułowanych Wybitni ludzie Naddniestrza.

Źródła:

  1.  http://isztuka.edu.pl/i-sztuka/node/712
  2. http://isztuka.edu.pl/i-sztuka/taxonomy/term/543
  3. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Larionow-Michail-F;3934878.html
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Larionov
Tancerka w ruchu (1915)
Tancerka w ruchu (1915)
Pani z wentylatorem
Pani z wentylatorem
Szkło (1912)
Michaił Fiodorowicz Łarionow - Autoportret
Michaił Fiodorowicz Łarionow - Autoportret

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00