Strona główna » Polignot 

Polignot 

napisany przez: admin
Rekonstrukcja bitwy pod Maratonem autorstwa Polygnotosa

Polignot, znany również jako Polignotos, był wybitnym malarzem starożytnej Grecji, który działał w V wieku p.n.e. Choć niewiele o nim wiemy z pierwszej ręki, jego praca i wpływ na sztukę starożytnej Grecji są niezaprzeczalne.

Życie i Twórczość:

Informacje na temat życia Polignota są nieliczne i często oparte na relacjach pisanych przez starożytnych historyków i filozofów. Urodził się prawdopodobnie w Atenach lub na terenach zależnych od Aten, około 500-490 roku p.n.e. Był uczniem malarza Mikona.

Polignot specjalizował się w malarstwie ściennym, które było wówczas ważnym środkiem artystycznego wyrazu. Jego prace zdobiły świątynie, pałace oraz inne publiczne budynki, dostarczając społeczeństwu monumentalnych dzieł sztuki, które służyły jako narzędzia do wyrażania mitologii, historii oraz wartości społecznych i religijnych.

Jednym z najbardziej znanych dzieł Polignota było malowidło na sklepieniu portyku Stoa Poikile (Zadziwiającej Pergoli) w Atenach, które przedstawia bitwę między Atenami a Spartą. Praca ta, znana jako “Bitwa na Maratonem”, miała duży wpływ na rozwój malarstwa ściennego.

Jego styl malarski był często opisywany jako naturalistyczny lub realistyczny. Polignot znany był z umiejętności oddawania detali oraz z dbałością o proporcje i anatomię postaci ludzkich. Jego kompozycje charakteryzowały się równowagą i harmonią, co sprawiało, że malowidła emanowały spokojem i pięknem.

Dziedzictwo:

Chociaż żadne z oryginalnych dzieł Polignota nie przetrwało do naszych czasów, jego wpływ na sztukę grecką był znaczący. Jego styl malarski i podejście do sztuki miały wpływ na wielu artystów, zarówno w starożytności, jak i późniejszych epokach. Prace Polignota były także punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń malarzy, którzy czerpali inspirację z jego realizmu i technik malarskich.

Polignot był jednym z pierwszych artystów, którzy w pełni wykorzystali malarstwo ścienne jako medium artystyczne, tworząc monumentalne dzieła, które miały nie tylko dekoracyjną, ale i symboliczną wartość dla społeczności, które je zamawiały. Jego praca stanowiła integralną część kultury i religii starożytnej Grecji, przyczyniając się do jej estetycznego i intelektualnego bogactwa.

Dzisiaj pamięć o Polignocie jest w dużej mierze oparta na przekazach historycznych i analizach dzieł jego czasów. Jednak jego wkład w rozwój malarstwa, zwłaszcza w kontekście malarstwa ściennej, pozostaje niezaprzeczalny, czyniąc go jednym z najważniejszych artystów starożytnej Grecji.

Technika i styl

Polignot wprowadził nowatorską technikę malarską, używając czterech podstawowych barwczarnej, białej, czerwonej i żółtej. Jego prace charakteryzowały się wieloplanowym ujęciem przestrzeni, co stanowiło rodzaj pozornej perspektywy.

Najsłynniejsze dzieła

Niestety, do czasów współczesnych nie przetrwało żadnego bezpośredniego dzieła Polignota. Jego prace są znane jedynie z opisów. Niemniej jednak, jego malowidła ścienne w lesche Knidyjczyków w Delfach zdobyły ogromną sławę. Wśród nich znajdują się Zburzenie Troi oraz Nekyja (Zejście Odyseusza do Hadesu), datowane na około 458 roku p.n.e..

Polignot miał wpływ na ówczesną rzeźbę i malarstwo wazowe, choć jego bezpośrednie dzieła nie przetrwały do naszych czasów.

Zdjęcie główne: “Rekonstrukcja bitwy pod Maratonem autorstwa Polygnotosa”

Źródła

  1.  https://pl.wikipedia.org/wiki/Polignot
  2. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Polignot;3959461.html
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Polygnotus

Może Cię również zainteresować

Zostaw Komentarz

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00